Ferie zimowe 2017 oficjalnie rozpoczęte!

Rozpoczął się okres ferii zimowych. Od dzisiaj uczniowie województw Lubelskiego, Łódzkiego, Podkarpackiego, Śląskiego i Pomorskiego mogą cieszyć się dwutygodniowym wypoczynkiem od nauki. Rodzice ponownie stanęli przed wyzwaniem, aby zapewnić swoim pociechom opiekę, zajęcie i wypoczynek. Wielu uczniów pojedzie na zimowiska organizowane przez szkoły, biura podróży, lub nawet przez większą grupę znajomych. O ile na samym obozie rodzice nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim dzieciom, o tyle mogą zwiększyć ich bezpieczeństwo przed samym wyjazdem. Większość grup zorganizowanych przemieszcza się bowiem busami lub autokarami, które nie zawsze są w dobrym stanie technicznym, podobnie zresztą jak sam kierowca.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo?

Aby upewnić się, że dzieci będą podróżowały bezpiecznie, warto przed ich wyjazdem sprawdzić przewoźnika, jak długo istnieje on na rynku oraz czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii. Warto też skontaktować się z dyżurnym najbliższej jednostki policji i poinformować o dokładnym terminie i miejscu odjazdu, dzięki czemu przed wyjazdem przeprowadzona kontrola kierowcy i stanu technicznego autokaru. Podczas kontroli sprawdzona zostanie m.in. sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół. Gdy kontrola przebiegnie bez zastrzeżeń to będziemy mieli pewność, że zminimalizowaliśmy ryzyko wypadku podczas drogi na zimowisko.

Akcja “Bezpieczny autokar”

Nawet jeśli przed wyjazdem nie zostanie przeprowadzona kontrola kierowcy i autobusu to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie ona przeprowadzona w trakcie podróży. Od kilkunastu lat w Polsce trwa bowiem akcja Bezpieczny autokar, w ramach której inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego kontrolują autokary przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Kontrole odbywają się w miejscu, w którym przewozy autokarowe mają swój początek lub w stałych punktach kontroli, wyznaczonych przez wojewódzkie inspektoraty. Dodatkowo kontrole odbywają się na głównych szlakach komunikacyjnych. W trakcie kontroli inspektorzy sprawdzają stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz trzeźwość osób prowadzących pojazdy. Przyczynia się to do znacznej poprawy bezpieczeństwa podróży autobusami i mikrobusami.

Dzięki akcji Bezpieczny autokar można zaobserwować wzrost świadomości kierowców i przewoźników, którzy w coraz większym stopniu przestrzegają obowiązujących przepisów transportowych i dbają o to, aby ich tabor był sprawny.

Jak wygląda w tym roku terminarz ferii zimowych?

16.01 – 29.01.2017 – woj. Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie
23.01 – 05.02.2017 – woj. Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie
30.01 – 12.02.2017 – woj. Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie
woj. Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie
13.02 – 26.02.2017 – woj. Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie