Zapadła decyzja – w tym roku wakacje spędzimy w Chorwacji! Pozostaje pytanie o środek transportu. Samochód odpada – bo nie chce mi się kierować 1500km w jedną stronę, samolot – w sumie mógłby być, jednak część rodziny wolałaby postawić na wynajem autokaru. Może faktycznie, nie jest to złe rozwiązanie. Jednak nie raz już jeździłem autokarem w różne zakątki Europy i wiem, że długa podróż jest męcząca dla większości pasażerów. Warto zatem odpowiednio przygotować się do takiej wyprawy.
Jakie miejsce wybrać?
Po wejściu do autokaru często nie mamy wykupionego konkretnego miejsca a po prostu siadamy tam, gdzie jest wolne.Miejsca z przodu, koło kierowcy lub przed barkiem i środkowymi lub tylnymi drzwiami są stosunkowo najkorzystniejsze, ponieważ można je śmiało rozłożyć, ale żaden ze współpasażerów nie będzie rozkładał foteli na nasze kolana. Pozostanie więc nam spora przestrzeń na umieszczenie nóg. Jest to niezwykle ważne szczególnie dla wysokich osób, które w autokarach często mają problemy ze zmieszczeniem nóg tak, aby nie dotykały one fotela znajdującego się z przodu, tym bardziej jeśli ten zostanie rozłożony.
Komfort
Przed rozpoczęciem długiej podróży autokarem, warto zadbać o swój bagaż podręczny. Dobrym pomysłem będzie zapakowanie do niego małej poduszki lub specjalnego zagłówka, dzięki któremu będziemy mogli się cieszyć większym komfortem oraz zadbamy o bezpieczeństwo naszego karku. W podręcznym bagażu przyda się także koc, którym przykryjemy się w nocy. Jeśli natomiast czeka nas długa podróż latem, ubierzmy się lekko, ale nie zapominajmy o zabraniu skarpetek czy bluzy, gdyż w klimatyzowanym autobusie, szczególnie w nocy, może być nam zimno. Po zajęciu miejsc zdejmijmy też buty, gdyż przebywanie przez wiele godzin w jednym obuwiu jest męczące dla naszych nóg , a tym samym dla nas.
Jeśli cierpimy na chorobę lokomocyjną, to przed podróżą warto zażyć tabletki typu Aviomarin. Dzięki nim lepiej zniesiemy samą podróż autokarem. Łatwiej będzie też nam po nich zasnąć. Nie zapomnijmy zatem również ich zabrać do swojego bagażu.
Prowiant
Długa podróż wiąże się na pewno z tym, że po drodze zaczniemy być głodni. Nie powinniśmy tu liczyć na to, że będziemy jedli tylko na stacjach benzynowych podczas postojów, gdyż między nimi może być wiele godzin ciągłej jazdy. Poza tym na stacjach nie zawsze znajdziemy coś odpowiedniego dla nas. Dlatego dobrze zabrać ze sobą kanapki, przekąski na drogę oraz coś do picia. Wybierajmy przy tym takie jedzenie, które nie psuje się za szybko i którego spożywanie nie będzie uciążliwe dla współpasażerów. Uciążliwe, czyli takie z którego wydobywa się nieprzyjemny zapach. Można do nich zaliczyć chipsy o egzotycznych smakach, jajka, czy dania z czosnkiem.
Rozrywka
Nie ma co ukrywać – przedłużająca się podróż autokarem dla większości osób jest nudna. Aby temu zaradzić warto wziąć ze sobą ciekawą książkę, gazety, krzyżówki, gry planszowe lub laptopa/tableta/telefon z internetem lub wgranymi filmami do obejrzenia. Każdy film to przynajmniej 1,5h rozrywki, a to – myślę, że można tak powiedzieć – poniekąd skraca zauważalny czas spędzenia w autokarze o 1,5h. Ostatnio coraz popularniejsze są audiobooki, dzięki którym zamiast czytać, możemy odsłuchać treść danej książki. Warto przy tym wspomnieć, aby do każdego sprzętu elektronicznego, z którego chcemy korzystać, mieć słuchawki, aby dźwięki wydobywające się z naszych urządzeń nie przeszkadzały innym pasażerom.
W wielu nowych autokarach zamontowane telewizory, które pozwalają na odtwarzanie filmów na DVD. Kierowcy dbają, aby ich pasażerowie się nie nudzili więc puszczają dostępne tytuły. Nie powinniśmy się tu nastawiać na kinowe nowości, ale klasyka również pozwoli na zabicie czasu. Jeśli zaś chcemy obejrzeć coś konkretnego, warto wziąć taki film ze sobą na DVD – jeśli telewizor działa i pasażerowie nie będą mieli nic przeciwko twojemu filmowi to kierowca na pewno nie będzie widział przeszkód, aby go puścić.