ZIEMIA RZESZOWSKA I PRZEMYSKA
Podkarpackie obejmuje południowo-wschodnie obszary przedrozbiorowej Małopolski (części ówczesnych województw: krakowskiego, sandomierskiego i lubelskiego) oraz zachodnią część Rusi Czerwonej (głównie województwo ruskie, część bełskiego). My będziemy koncentrować się na Ziemi Rzeszowskiej i Przemyskiej, zostawiając południowe polskie Podkarpacie – Bieszczady – na odrębną wycieczkę.
W programie m.in. Rzeszów – stolica regionu, przejdziemy Podziemną Trasą przez „gruby” i „szyje”, zwiedzimy jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek, zobaczymy zabytki reprezentujące różne okresy rozwoju miasta. Na Paniadze zwiedzimy jeden z nielicznych w skali kraju zespołów architektoniczno-urbanistycznych utrzymanych w formach klasycyzującego baroku – dawny konwent Pijarów. Zobaczymy bastionowy zamek i pałac letni Lubomirskich, secesyjne wille, XV-wieczny Ratusz, XIV-wieczny kościół Farny, obronny w swym charakterze klasztor OO Bernardynów wraz z ogrodami, Synagogę Staromiejską, Fontannę Mutimedialną i wiele innych.
Przemyśl to najstarszy ośrodek na Podkarpaciu i jeden z najstarszych w Polsce. Dzieje Przemyśla sięgają okolic X wieku, a nawet czasów wcześniejszych. We wczesnym średniowieczu Przemyśl stanowił jeden z historycznych Grodów Czerwieńskich leżących na pograniczu – przedmiot nieustannej walki pomiędzy Polską, Rusią oraz Węgrami. To ścieranie się odmiennych kultur i religii od początku istnienia miasta, widoczne jest tutaj na każdym kroku. Różnorodna i ciekawa architektura oraz świątynie różnych wyznań to charakterystyczna cecha Przemyśla. A kościołów tu nie brakuje, zbliżając się do jednej świątyni, już w tle pojawia nam się kolejna.
Zamek w Krasiczynie – należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Jego budowę rozpoczął pod koniec XVI wieku Stanisław Krasicki – kasztelan przemyski, potomek przybyłej tu w XVI wieku mazowieckiej szlachty zagrodowej herbu Rogala. Marcin Krasicki, uznawany za jednego z najwybitniejszych wówczas mecenasów sztuki w Polsce, przekształcił surowy zamek obronny wzniesiony przez ojca we wspaniałą, wielkopańską rezydencję.
Jarosław – już od średniowiecza Jarosław leżał na styku trzech kultur i wyznań: rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i judaizmu. Efektem tego są do dzisiaj zachowane ciekawe zabytki sakralne i nie tylko.
Łańcut – bogate Muzeum Zamkowe w Łańcucie, które zwiedzimy w całości, Muzeum Gorzelnictwa – z degustacją i zakupami!
Krosno – Muzeum Podkarpackie, krośnieńskie szkło, zabytki Starego Miasta…
Ponadto – zamek Kamieniec w Odrzykoniu związany z życiem Aleksandra Fredry – miejsce akcji komedii „Zemsta”; Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce, Dom Marii Konopnickiej w Żarnowcu… i wiele innych.