Autokarem po Europie – od Norwegii po Turcję

W tej części naszego bloga chciałbym Was wszystkich zainteresować nie zawsze w pełni docenianym sposobem komunikacji, jakim są przewozy autokarowe. Zamiast podróżować własnym samochodem, popularnym pociągiem czy nawet samolotem, to możemy ruszyć w podróż po kraju oraz całej Europie po prostu za pomocą autokaru.

W niniejszym artykule będę Was namawiał właśnie do korzystania i wybierania takiego rodzaju komunikacji i transportu jak przewozy autokarowe.

Wyposażenie i komfort jazdy autokarem

Zachęcając Was do skorzystania z transportu autokarowego, przede wszystkim chcę zwrócić uwagę na fakt, że współcześnie autokary – w tym również nasze – charakteryzują się bardzo wysokim komfortem jazdy i niekiedy wręcz luksusowym wyposażeniem.

Obecnie przewoźnicy oferują nowoczesne autokary zaopatrzone w darmowe połączenie internetowe, barek, klimatyzację czy toaletę. Odtwarzacz DVD stanowi standardowe wyposażenie, a fotele obecnie są bardzo wygodne (porównywalne z lotniczymi!), a często mają możliwość rozłożenia do  pozycji półleżącej. Standardową odległością pomiędzy siedzeniami jest 0,76 m, jednak zdarza się, że niektóre autokary posiadają fotele położone w odległości nawet 1m od siebie.

Przewozy autokarowe – trochę statystyki

Według danych z 2014 roku w Polsce funkcjonuje około 42 tys. przewoźników autokarowych. W branży zatrudnionych jest około 260 tysięcy kierowców autobusów.

Często słyszy się, że transport lotniczy jest najbezpieczniejszym spośród wszystkich rodzajów podróżowania. Jednak kiedy porównamy wypadki śmiertelne w przewozach autokarowych z lotniczymi nie ze względu nie na liczbę przebytych kilometrów, ale liczbę przepracowanych godzin, to okaże się, że możliwość śmierci podczas wypadku lotniczego jest 3 razy większa niż podczas jazdy autobusem.

Kto korzysta z przewozów autokarowych?

Oczywiście nadal wiele osób korzysta z transportu autokarowego w celach turystycznych, chociaż zaznacza się w tym obszarze tendencja do korzystania w coraz większym stopniu z transportu lotniczego. Natomiast coraz więcej Polaków korzysta z przewozu autokarowego w drodze do innych krajów w celach zawodowych, czy inaczej to określając zarobkowych. Czyli niekoniecznie turystyka jest motorem napędzającym branżę przewozów autokarowych, tylko zarobkowe wyjazdy emigracyjne Polaków.

Dokąd możemy pojechać autokarem?

Z Polski możemy dojechać autokarem do wszystkich krajów europejskich. Od położonej na północy Norwegii i Szwecji aż po bardzo południową Grecję czy Turcję, od znajdującej się na wschodzie Europy Rosję aż po Irlandię czy Portugalię. Do większości z wszystkich 46 państw europejskich możemy dotrzeć za pomocą transportu autokarowego bezpośrednio, bądź w niektórych przypadkach z wykorzystaniem promu.


Istambuł, Turcja

Jak wybrać właściwego przewoźnika autokarowego?

Podczas wybierania firmy transportowej oferujące przewozy autokarowe warto zwrócić uwagę na takie elementy jej oferty, jak:

Kierowcy

Czy kierowca autokaru posiada wszystkie niezbędne do prowadzenia takiego rodzaju pojazdu kwalifikacje i dokumenty? Czy posiada jakiekolwiek polecenia czy referencje?

Autokary

Warto sprawdzić jak dużą flotą dysponuje przewoźnik. Czy posiada autokary duże i małe, do przewozu zarówno większych, jak i mniejszych grup? Czy realizuje przewozy autokarowe zarówno na terenie Polski, jak i całej Europy? Oczywiście inne wytyczne będą mnie czy bardziej istotne w zależności od tego, jakie potrzeby transportowe będziesz posiadać.

Stan techniczny pojazdów

Czy autokary przechodzą wszystkie badania techniczne? W jakim są stanie? Czy do taboru należą stosunkowo nowe, czy raczej wysłużone pojazdy?

Firma transportowa

Jak długo istnieje na rynku firma przewozowa? Jakie ma doświadczenie i referencje? Jednak poza tym – jak dobrze Ci się z nimi komunikuje? Czy przedstawili rzetelną umowę do realizacji zlecenia? Czy w ogóle przedstawili jakąś umowę? Czy odpowiadają szybko i sprawnie na Twoje zapytania telefoniczne, mailowe czy spotkania? Bo jeśli nie, to jaką masz gwarancję, że sprawnie i na czas wykonają zlecenie?

Podsumowanie

Przedstawiłem kilka rzeczowych argumentów za wykorzystaniem transportu autokarowego w podróżowaniu po Polsce bądź Europie. Mam nadzieję, że powyższy tekst natchnie Cię, Drogi Podróżniku do przynajmniej przemyślenia możliwości skorzystania z przejazdu autokarem, podczas planowania swoich podróży turystycznych, zawodowych czy zarobkowych.

Nowa atrakcja turystyczna w Gdańsku -zwiedzanie w odkrytym autobusie

Już niedługo zwiedzanie Gdańska nabierze nowego wymiaru. Będzie to miało miejsce za sprawą nowej linii autobusowej „Hop on Hop off & Visit Gdansk”, która zostanie uruchomiona w maju 2017 roku. Może i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie trasa linii oraz autobusy, które będą na niej jeździły. Od maja bowiem, zarówno Gdańszczanie jak i turyści będą mogli zwiedzać Gdańsk siedząc w autobusie z odkrytym dachem. Trasa przejazdu będzie obejmowała Stare Miasto, Główne Miasto i Dolne Miasto, a turyści będą mogli z nowej perspektywy zobaczyć takie punkty jak Teatr Szekspirowski, Muzeum II Wojny Światowej czy Europejskie Centrum Solidarności.
Czytaj więcej

Ferie zimowe 2017 oficjalnie rozpoczęte!

Rozpoczął się okres ferii zimowych. Od dzisiaj uczniowie województw Lubelskiego, Łódzkiego, Podkarpackiego, Śląskiego i Pomorskiego mogą cieszyć się dwutygodniowym wypoczynkiem od nauki. Rodzice ponownie stanęli przed wyzwaniem, aby zapewnić swoim pociechom opiekę, zajęcie i wypoczynek. Wielu uczniów pojedzie na zimowiska organizowane przez szkoły, biura podróży, lub nawet przez większą grupę znajomych. O ile na samym obozie rodzice nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim dzieciom, o tyle mogą zwiększyć ich bezpieczeństwo przed samym wyjazdem. Większość grup zorganizowanych przemieszcza się bowiem busami lub autokarami, które nie zawsze są w dobrym stanie technicznym, podobnie zresztą jak sam kierowca. Czytaj więcej

Czy podróże autokarem muszą być męczące?

Zapadła decyzja – w tym roku wakacje spędzimy w Chorwacji! Pozostaje pytanie o środek transportu. Samochód odpada – bo nie chce mi się kierować 1500km w jedną stronę, samolot – w sumie mógłby być, jednak część rodziny wolałaby jechać autokarem. Może faktycznie, nie jest to złe rozwiązanie. Jednak nie raz już jeździłem autokarem w różne zakątki Europy i wiem, że długa podróż jest męcząca dla większości pasażerów. Warto zatem odpowiednio przygotować się do takiej wyprawy. Czytaj więcej